Stojí za WannaCry KLDR?
Jistě jste postřehli celosvětovou událost, která veprostřed jara paralyzovala počítače nejen velkých firem, ale i jednotlivých uživatelů. Když masově a celosvětově postihne počítače ransomware takovýchto rozměrů naše zařízení, v nichž se nachází naše soukromé soubory, fotografie, dokumenty nebo třeba firemní know how, postupy, důležité podklady, je to nebezpečnější než si dokážeme představit.
Dle posledních zveřejněných informací se spekuluje, že za útokem WannaCry stojí Severní Korea. Poukazuje se na to, že by vlády měly sepsat něco jako digitální Ženevskou úmluvu. Poukazují na to čísla napadených počítačů. WannaCry napadl asi 250 000 počítačů, to ve 150 zemích. Samotné informace o případném útoku od KLDR přišel od expertů z antivirových společností, jejichž domnívání se započalo již na prvopočátku daného květnového útoku.
Šéf Microsoftu, z jehož úst vyšla tato slova, upozorňuje na fakt, že by se všechny napadené země měli zamyslet a poučit se. Ransomware blokoval účty a soubory vlastníků. Pro odblokování souborů bylo po uživatelech požadováno zaplatit určitou peněžní částku. Virus infikoval pouze softwary Windows. Dle slov Microsoftu virusu neodolali počítače se zastaralým softwarem, které několik let nepodporuje a lidem doporučuje, aby je již nepoužívali.
Skupina známá pod názvem Lazarus je připisován nejen tento čin, avšak i mnoho dalších hackerských útoků v minulých letech. Jejich cílem je vydělání peněz, dostání se k bankovním údajům a vybrat co největší částky. Tato skupina je proslulá velkým vykradením dvou bank, kdy zcizená částka činila v přepočtu dvě miliardy českých korun. Z virusu WannaCry bylo vybráno zhruba 70 tisíc dolarů.
Obezřetnost je na místě
V jakémkoliv případě si své soubory zálohujte. Pokud o takovéto soubory nechcete přijít, záloha je nejlepším řešením jak se vyhnout zbytečnému placení výkupného.