Šalvěj využívá moderní medicína i lidové léčitelství v širokém záběru
Mezi léčiteli se šalvěj lékařská spojuje s rozmarýnem. Jsou to totiž tzv. sesterské bylinky, což je odvozeno společným prvkem – kyselinou rozmarýnovou. Lidé popíjeli odvary ze šalvěje již před staletími, užíval se kupříkladu jako protijed při uštknutí hadem, nebo pro podporu ženské plodnosti.
Především má protizánětlivé účinky, dokonce se ví, že žvýkání šalvěje uvolňuje do krevního oběhu účinné látky velmi rychle. Výborně zabírá šalvějový čaj, anebo žvýkání šalvěje při trávicích obtížích a při respiračním onemocnění dýchacích cest. Pomáhá i při onemocnění dnou, artritidě a snižuje přirozenou cestou krevní tlak. Pokud máte možnost si šalvěj vypěstovat na zahradě nebo na balkoně, máte velkou výhodu.
Vynikající antioxidant
Šalvěj můžete směle využít i při chronických onemocněních, většina z nich je způsobena volnými radikály, tedy odpadními buněčnými metabolity. Nadbytek jich vzniká především nevhodnou stravou, při stresu a přepracování, při nedostatku spánku, konzumací alkoholu a kouřením.
Levný antibakteriální prostředek
Vyplachováním odvarem ze šalvěje ústní dutiny vyléčíte bakteriální infekce, záněty v ústech a podobný účinek má i šalvějový odvar aplikovaný na kůži při akné, lupénce, atopickém ekzému. Šalvěj výborně podporuje imunitní systém, který v současné době doslova dostává zabrat.
Výtažky ze šalvěje a šalvějový čaj pomáhají k regulaci uvolňování glukózy ukládané v játrech a tím brání v kolísání hladiny cukru v krvi. Tato úžasná bylinka je tedy účinnou prevencí proti diabetu II. typu a dokáže i zmírnit jeho projevy, pokud již vznikl.
Poruchy paměti a koncentrace
Šalvěj doporučujeme občas zařadit i do jídelníčku, hodí se např. k výrobě rajské polévky nebo omáčky. Pravidelná konzumace šalvěje zvyšuje schopnost koncentrace a stimuluje mozkové buňky a nervový systém. To ocení zejména senioři, kterým pomáhá udržet svěží a pozitivní mysl i ve vyšším věku.