Mějte svá data v bezpečí
Malé děti ještě internetu a pohybu na webových stránkách tolik nerozumí, takže snadno můžeme jejich činnost kontrolovat. Ale dospělí lidé mají hesla na internetu téměř ke všemu – e-mailu, sociálním sítím, a také hlavně k internetovému bankovnictví.
Jaké máte Vy svoje heslo? Máte ke všem svým účtům jedno, a ještě k tomu např. jméno manželky nebo dětí? Pak se Vám snadno může stát, že až se jednou přihlásíte do internetového bankovnictví, zjistíte, že na účtu nic nemáte. Nebo se najednou na sociálních sítích objeví Vaše osobnější fotografie. Pro hackery není nic jednoduššího, než odhalit právě taková hesla, to samé platí i pro jména Vašich domácích mazlíčků, data Vašeho narození, nebo data narození Vašich dětí.
A když k tomu přidáte ještě variantu, že ke všem účtům budete používat jedno jediné stejné heslo, jste pro hackery nejsnadnější kořistí.
Jak si tedy svá data zabezpečit?
V první řadě si pro každý účet na internetu zvolte heslo jiné, ovšem určitě si je nepište do žádné složky v počítači, ani do mobilního telefonu, na to zvolte jiný způsob, ideální je, když si zvolíte taková hesla, která nebudou jednoduše odhalená, ale která si budete pamatovat.
Pokud už tam chcete mít jména svých nejbližších, trochu hackerům zamotáte hlavy, když mezi jednotlivá písmena, ve kterých budete střídat malá a velká písmena, budete vkládat i číslice a různé znaky, jako třeba tečky, lomítka, znamínka plus apod.
Netýká se to jen útoku hackerů, ale např. kolegové v práci, když Vás budou chtít povýšit, a budou na Vás chtít najít nějaký kompromitující materiály, podívají se do Vašeho pracovního počítače, a samozřejmě jako první heslo je napadne jméno Vašeho manžela, manželky nebo dětí.
Děti naučte také si nastavovat hesla stejným způsobem, ale samozřejmě po domluvě, že Vám stránky na Vaši žádost zpřístupní, menší děti určitě není dobré nechat si dělat na internetu všechno, co se jim zamane.