Módní trendy osmdesátých let

Mít něco z oblečení, co právě nosí zahraniční filmová hvězda či slavná zpěvačka či zpěvák, byl sen snad každého, kdo zažil osmdesátá léta a to se týkalo hlavně období dospívání. Jak jdou roky, mění se styly i materiály. Dost často módní návrháři hledají inspiraci v letech minulých .
hudba 80 let
Čím byla vlastně osmdesátá léta zvláštní a jak je možné, že některé kousky oblečení se po létech opět vrací?
Doba plísňových džín a hojně používaného tesilového materiálu jako dederon či krimplen je naštěstí už dávno pryč. Kdo chtěl mít opravdu zajímavý kousek, nezbylo mu nic jiného než sednout k šicímu stroji a nějaký si vlastnoručně spíchnout, pokud se tedy podařilo sehnat alespoň trochu slušnou látku.
Ženy doma nosily kuchyňské zástěry snad nepřetržitě, svetry a halenky měly roláky nebo stojáčky, vesta byla samozřejmostí tehdejšího šatníku. Co se týká účesu, tak byl in ten, kdo tupíroval a tupíroval. Bohužel nic z toho ani vzdáleně nepřipomínalo to, jak by žena měla opravdu vypadat, být elegantní a šik. Líčení takřka neexistovalo, navíc najít v obchodech v době socialismu kosmetické přípravky, byl hotový zázrak.
Čeho bylo opravdu dost, to byly syntetické materiály. A navíc, vše se vyrábělo ve velkém a tak nebylo nic neobvyklého mít stejné oblečení jako spousta dalších lidí ve vašem blízkém či vzdálenějším okolí. Návrháři sice objížděli různé veletrhy s módou a sledovali módní dění v zahraničí, ale jimi vytvořené kousky se dostaly jen k malé skupině lidí. Ale i tak mezi obyčejný lid pronikly zprávy o tom, co nosí slavné osobnosti za našimi hranicemi, mezi lidmi kolovaly časopisy jako třeba Burda, kde bylo možné najít i spoustu střihů. Jestliže jste chtěli plísňáče, tak jste si také mohli pomoci sami, postačila trocha chloru.
tmavá rtěnka
Ať už jste onu dobu zažili nebo ne, pak věřte, že v některém z kousků z tehdejší doby byste dnes mohli klidně vyrazit na ulici, protože móda se prostě vrací a hledá inspiraci v letech minulých.