Jak na práci Au-pair

Hned na začátek je dobré si ujasnit, jak moc vás práce s dětmi bude bavit a na jak dlouho brigádu chcete. Agentury i rodiny upřednostňuji dlouhodobější pobyty, 6 měsíců a více, . Některé rodiny potřebuji hlídání v době prázdnin, 2-3 měsíce. Pokud je to na vás dlouho, bude lepší se poohlédnout po jiných brigádách. Ideální věk je 17-30 let.
kluci v rouře.jpg
Ještě, než se rozhodnete pro práci au-pair, je dobré zhodnotit negativa. Hodně se odvíjejí od povahy jednotlivce. Chcete opravdu celý den pečovat o jedno a více dětí? Nevadí vám běžný úklid domácnosti? Jste ochotní se přizpůsobit zvykům země i rodiny? Nevadí vám zodpovědnost za svěřené dítě (dětí)? Pečovali jste někdy o dítě mladší 10 let nebo o roční? Pokud s péčí o dítě zkušenost nemáte, doporučuji se poohlédnout po okolí a nabídnout rodině s více dětmi ve věku 1-8 let celodenní hlídaní. Je to nejlepší zkouška i příprava. Rozhodně neexistuje nic, jako výchovné plácnuti, nadávání, křičení apod., to by mělo být samozřejmé, přesto to pro jistotu zdůrazňuji.
Práce chůvy má i své výhody. Při dlouhodobějším pobytu se zdokonalíte v jazyce a kultuře země, ve které pracujete, což je jedno z největších plusů. Někdy s rodinou můžete na výlet či dovolenou, což by byla škoda vynechat. Nemusíte se bát, že nebudete mít čas na sebe. Budete mít minimálně jeden den v týdnu volný. Další výhodou je ubytování přímo v rodině. To si můžete dát za podmínku přímo v agentuře, ve které brigádu hledáte. Není problém ani ubytování mimo rodinu. Počítejte však s výdaji za ubytování. Pro první pobyt doporučuji pobyt v rodině.
hra s bublifukem.jpg
Pokud vám práce au-pair zní dobře, je čas vyrazit do agentury. Je vhodné volit známé, prověřené sprostředkovatele zahraničních pobytů a práci. Měly byste si připravit otázky, na které chcete znát odpověď, a rovněž tak mít jasno, co požadujete vy. Dostanete dotazník k vyplnění. Důkladně na vše odpovězte. Můžou si vás přímo na pobočce vyzkoušet z jazykových dovedností podle země, ve které chcete pracovat. Například, máte znalosti angličtiny na úrovní začátečníka a chcete pracovat jako výpomoc matek v Irsku, vaše znalost angličtiny není dostačující, tedy na úrovni pokročilého, doporučí vám Anglii. Je dobré řídit se radami sprostředkovatele. To může celý proces hledání vhodné rodiny urychlit. Pokud si ale na něčem opravdu trváte, není potřeba se toho vzdát, jen si možná budete muset na práci počkat.
Pokud naleznete rodinu přes agenturu, spojte se s rodinou ještě před odjezdem. Agentura často předává dopis psaný rodinou, kde jsou základní údaje, jako kde rodina žije, kolik dětí má, v jakém věku, zda budete ubytovaní v rodině a co se od vás očekává. Počítejte s prvotními náklady jako je letenka či jízdenka, poplatek agentuře apod. Za práci jste vypláceni rodinou. Pokud nejste zaštítěni sprostředkovatelem, je nutné s rodinou sepsat smlouvu, která bude obsahovat pracovní náplň, počet hodin a odměnu za práci.