Trhy jako za starých dob


Nákupy jsou každodenní součástí našeho života od nepaměti. Trhy a jarmarky znali už naši předkové od středověku a považovali je za naprosto běžnou záležitost. Kdo ví, jestli tušili, že tento fenomén přetrvá až do dnešních dob. Stačí se zajít podívat na farmářské trhy a rázem jste tak trochu v dobách minulých.
farmářské trhy
Myslím, že tady by se nějaká ta hospodyňka ze šestnáctého století docela dobře vyznala.

Mohla by si koupit
· ručně vyráběné košíky
· keramiku
· med
· ryby
· pečivo
· zeleninu
· další druhy zboží.
A asi by se divila jen jedné věci. Proč se ve všední den prodávají koláče, když to v jejích časech byla záležitost pouze nedělní. Ale i to bychom jí jistě vysvětlili.
Horší by bylo, kdyby nějakým nedopatřenímzabloudila na trhy vánoční.


Vánoce jako z pohádky

Pokud by naše hospodyňka nechtěla zůstat v Čechách a ráda by se pokochala tím, co prodávají naši sousedé, stačilo by zajet do Vídně.
Øvšude kolem září ověnčené stromečky
Øsvítí láskyplná světýlka
Øvoní grilované klobásy
Økouří se z ovocného punče
Øhrají vánoční melodie
vánoční trhy
Člověk je jako v jiném světě a ani nevnímá mrazivý vítr, který tu každoročně vládne.Rok od roku je lesku více a více a Vídeň vymýšlí, co by mohla, zejména malým návštěvníkům nabídnout nového.
– pečení vánočních druhů cukroví
– zdobení medových perníčků
– bruslení po cestičkách v parku
– jízda vánočním vláčkem
– zkoušení různých starých řemesel
To už tu všechno bylo roky minulé. Letos by to chtělo inovaci.

Přeci jen jeden nápad by se našel.
Umožníme dětem, aby mohly Ježíškovi poslat vánoční přání. Jen nevím, jestli to přes ten vánoční hluk uslyší a přes všechny blikající hvězdičky, srdíčka a svítící soby uvidí. Ale jinak je to určitě velký zážitek. Možná by se dalo říci – kdo nebyl na vánočních trzích, o mnoho přišel. Protože si to opravdu neumí ani představit.