Inflace v Česku a Belgii roste


Statistický úřad vypověděl, že meziroční inflace v rámci Eurozóny stoupla z říjnových pěti desetin procenta na listopadových šest desetin procenta. Tyto informace byly zveřejněny Eurostatem minulý týden. Tento údaj byl Eurostatem i Českým statistickým úřadem předpokládán, není proto žádnou novinkou.

Co je to inflace?

Ekonomové definují inflaci jako všeobecný nárůst cen veškerého zboží, ale také i služeb v ekonomice, která je zkoumána během nějakého časového údobí. Inflace se dá také popsat jako pokles kupní síly financí.

Míra inflace nám říká, jak se změnila hladina hodnoty peněz, laicky řečeno, kolik si toho můžeme koupit za stejné množství peněz dnes, a kolik jsme si toho mohli koupit v jiném časovém údobí. Například kdysi stály cigarety patnáct korun, dnes se běžná hodnota tabáku pohybuje okolo osmdesáti korun. Litr mléka stál před čtyřiceti lety korunu dvacet, dnes za něj dáte i dvacet korun.  Ovšem také jsme pobírali jiné výplaty, než bereme dnes.

–          Čím je inflace způsobena?
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Ekonomové se však většinou shodují, že za vysokou míru inflace může přílišný růst zásoby peněz. Naopak nízká míra inflace může být způsobena kolísavou poptávkou po daném typu zboží, ale také nerovnováhu v nabídce tohoto produktu nebo služby.

–          Jaké jsou dopady inflace na hospodářství a ekonomiku?
NEGATIVNÍ DOPADY: vysoká inflace znamená, že peníze ztrácejí na své hodnotě, takže si za ně můžete koupit méně produktů nebo služeb. Mezi další negativa patří také to, že inflace ztěžuje schopnost ekonomů předvídat vývoj peněz, což samozřejmě odrazuje investory, ale také znevýhodňuje úspory.

POZITIVNÍ DOPADY: ne všichni ekonomové věří, že má inflace pozitivní dopady, někteří však říkají, že centrální banka dostává šanci řídit úrokové sazby a také investice do nefinančních prostředků.

Jak vypadá meziroční inflace a deflace?
1.       Belgie, jedno a šest desetin procenta
2.       Česká republika, jedno a pět desetin procenta
3.       Rakousko, jedno a čtyři desetiny procenta
4.       Německo, sedm desetin procenta
5.       Eurozóna, šest desetin procenta
6.       Španělsko, pět desetin procenta
7.       Polsko, dvě desetiny procenta
8.       Slovensko, v deflaci dvě desetiny procenta,
9.       Bulharsko, v deflaci osm desetin procenta
10.     Kypr, v deflaci rovněž osm desetin procenta