Ideální mazlíček do každé rodiny

Chov agamy vousaté je poměrně snadný, většinou ho zvládnou i úplní začátečníci. Navíc o agamách je známo, že jako jeden z mála plazů se dají snadno ochočit a rychle si zvyknou na lidský kontakt. Pozor si jen musíte dát na teplotu, osvětlení a vhodnou velikost terária.

agama vousatá

Zařízení terária je první a nezbytný krok předtím, než si svého malého dráčka přinesete domů. Terárium by mělo mít alespoň 100 x 60 x 60 cm s větráním nahoře a vepředu či z boku. Samozřejmě platí, čím větší rozměr terária, tím lepší pro agamku. Jako podestýlku zvolte písek (nejlépe ten do bazénových filtrací), ostatní písky jsou hodně prašné, tudíž do terária nejsou úplně vhodné. Důležitým prvkem, který rozhodně nesmí v domečku agamy chybět je správné osvětlení. Krom výhřevné žárovky, nesmíme zapomenout na UVB žárovku, která je pro zdraví agamy nezbytná! Také není na škodu pořídit plnospektrální zářivku nebo výbojku, která dodává UVA záření a mimo jiné se postará o krásné zbarvení vaší agamky. V teráriu byste měli svítit průměrně 11 hodin denně (v zimě trochu déle, naopak v létě stačí svítit kratší dobu). V noci nesvítíme vůbec, ani tlumenými světly. Teplota v teráriu by se měla pohybovat na nejteplejším místě (pod výhřevnou žárovkou) kolem 43 – 47°C a na nejchladnějším místě by neměla přesáhnout 27°C. V noci můžeme nechat teplotu spadnout na 19°C.
agama vousatá ve svleku

 Co se týče krmení a potravy vašeho mazlíčka, strava je poněkud pestrá, skládá se z rostlinné a živočišné složky. Nesmí chybět vitamíny a minerály, které podáváme agamě cca 1x týdně. Do jednoho roku krmíme agamy výhradně živočišnou potravou – hmyzem (švábi, cvrčci, sarančata, červi), někteří své agamě dávají i myší holátko, ale není to potřeba, hmyz zcela stačí. Od jednoho roku by měla agama přecházet na rostlinou stravu (rukola, polníček, mrkvová nať, pampeliškové listy, jetel apod.) Rostlinný jídelníček můžete agamce zpestřit nějakým tím sarančátkem nebo švábem. Nic nepokazíte, když dáte své agamě občas kousek ovoce či zeleniny (jahodu, malinu, hroznové víno, salátovou okurku, mrkev atd.).

Délka života agamy vousaté může být až 15 let. Uvidíte, že při dobré péči vám bude váš dráček dělat radost po dlouhou dobu.