Edith Piaf


Edith Piaf představuje nepochybně nekorunovanou královnu šansonu. Byla to světoznámá zpěvačka, která zapůsobila způsobem své interpretace, kdy se v jejím zpěvu odrážely její osobní zkušenosti a vnitřní poměry. Díky tomuto způsobu se stala milovanou umělkyní. I když někteří kritikové ji vyčítají příliš velkou vážnost a smutek.

ohořelé noty

Velkou oblibu si „Vrabčák“ (Piaf znamená ve francouzštině vrabčák) i díky tomu, že sama pocházela z velmi chudého prostředí. Vyrůstala v nevěstinci, který vedla její matka v Normandii. Malá Edith se tak už jako dítě setkávala s velmi dramatickými životními příběhy prostitutek, které ji obklopovaly. Je velmi pravděpodobné, že by sama skončila jako prostitutka, kdyby jí od tohoto způsobu života nezachránil její mimořádný talent a skutečnost, že ji včas objevil Louis Leplée.

O Edith bylo napsáno mnoho biografií, divadelních her či muzikálů a dokonce natočený i skvělý životopisný film, ale přesto asi nejautentičtějším dílem, který dokáže skutečně nejblíže přiblížit její pohnutý život i osobnost je kniha její nevlastní sestry, která nese prostý název Edith Piaf.
eiffelova věž na mapě

Knihu napsala nevlastní o dva roky mladší sestra – Simona Berteautová. Simona byla také zpěvačka. S Edith měly společného otce Louise Gassiona. Simona a Edith se setkaly, když Edith bylo třináct let a od té doby v podstatě žily společně a nevlastní sestra svou slavnou sestru v podstatě celý život doprovázela a prožívala všechny její lásky, vzlety a pády. A že o nešťastné příběhy nebyla nouze. Například její životní láska a první manžel, zahynul při letecké nehodě. Velkou slabinou Edith byla také její náklonnost k alkoholu a drogám.

Kdo jiný by dokázal popsat život slavné zpěvačky než člověk, který spolu s ní prožíval vše v přímém přenosu? A Simona Bertautová sleduje uměleckou kariéru a mapuje životní události od raného dětství až do předčasné smrti. Jedná se o zcela jedinečné, unikátní a mimořádné dílo.