Alkoholismus žen

Česká republika má určitá smutná prvenství. Například alkoholismus. Češi mají nebývalou spotřebu alkoholu. Většina lidí si ovšem nepřizná, že má s alkoholem problém.
Hodně častoupadají do alkoholismu také ženy. Nezřídka vídáme v televizi reportáž o malém dítěti, často ještě v kočárku, které bylo nalezené v blízkosti naprosto opilé matky. Je to velmi smutné.
žena s alkoholem 

Rizikové faktory

Taktéž je smutnou pravdou, že matky na mateřské dovolené mají k alkoholismu velké sklony. Může to být z různých příčin. Například mnohé se cítí velmi frustrované. Být na mateřské totiž nemá žádnou společenskou prestiž. Péči o dítě a domácnost nikdo neocení, žena je často izolovaná a nemá dostatek sociálních kontaktů, to je pak jen krok k tomu, aby nacházela úlevu v alkoholu.
\'"na
Dalším důvodem je pak návštěva letních zahrádek. Je to vlastně fajn. V teplých měsících jde parta maminek na zahrádku na pivo. Mnohé restaurace mají k dispozici pískoviště a dětské prolízky, děti si hrají, maminy si povídají a po prvním pivu přijde druhé a tak je to den co de a závislost je na světě.
Dalším rizikovým faktorem ješpatný partnerský vztah. Některé ženy si vezmou opravdu špatného muže. Alkoholika, nemakačenka, násilníka. Vydržet s agresivním alkoholikem je nadlidský výkon. Paradoxně nezřídka jediný způsob, jak to dokázat je začít také pít.
schovávačka s alkoholem
V neposlední řadě je to samozřejmě krize středního věku. Když děti dospějí a opouštějí domov, nastává najednou prázdnota. Žena najednou není jako matka potřebná. Dokonce to má svůj termín, říká se tomu syndrom prázdného hnízda. Žena místo toho, aby si začala užívat a věnovat se tomu, co ji baví a těší, často prožívá deprese a ty řeší alkoholem. Když se k tomu přidruží problémy s klimakteriem, problém je na světě. Nezřídka se projeví v plné míře i problémy v partnerském vztahu, kdy si partneři po letech vlastně už nemají co říct. Velmi často se partnerství rozpadají, protože už doma nejsou děti, které působili jako tmel.