Domácí zvíře jako hobby

Můžeme říct, že co člověk, to hobby nebo jejich kombinace, ať už se jedná o činnost řemeslnou, rukodělnou, práce na zahradě, cestování, četbu, kuchyňské umění, nakupování nebo třeba péči o zvířata. A právě péče o zvířata je jedna z činností, která není jen hobby, ale také povinnost.
kočka v pelíšku
To by si měl uvědomit každý, kdo se rozhodne pořídit si domácí zvířátko.
Nebudeme se bavit o chovu domácího zvířectva jako slepic, krav nebo prasat, protože když si je někdo rozhodne pořídit, většinou už předem má nastudováno, jak je ubytovat, čím krmit, co potřebují pro spokojený a plnohodnotný život, aby se odměnili svému chovateli co nejlépe. Řeč bude o domácích mazlíčcích, o psech a kočkách.
jezevčík a frisbee
Kdo by nechtěl mít doma mazlíka nebo vycvičeného a poslušného psa či samostatnou kamarádku, která svému člověku vidí přímo do duše?
Pokud přemýšlíme o pořízení psa nebo kočky, měli bychom si uvědomit, že si nepořizujeme vítací hračku, ale živou bytost s duší, která cítí radost, smutek i samotu stejně jako my.
Je třeba přijmout fakt, že se bude chtít pohybovat kolem nás. Psi i kočky jsou tvorové společenští. Musíme mít předem jasno, kde jim zařídíme odpočinkový kout a kde jídelní plac a pokud bude s námi v bytě, musíme počítat s tím, že se všude objeví jejich přítomnost ve formě pachu, chlupů a ze začátku i občasné loužičky.
Důležitou roli v rozhodování hrají také finance. Dost utratíme za potravu – granule, paštiky, maso, občasné pamlsky, apod. Pokud dbáme o jejich zdraví a nekrmíme je zbytky od večeře, pak i pro malého pejska nebo kočku se tato položka ukáže v rodinném rozpočtu. Samozřejmostí je i lékařská péče a  pravidelné očkování. Některé zákroky se mohou vyšplhat poměrně na vysokou částku. Čím je zvíře starší, tím častěji veterinu navštěvuje, ale to není důvod k jeho odložení do útulku. Naopak! Že se o něj staráme do posledních dní, je právě to, co se od správného páníčka / paničky očekává a kdo by opustil němou tvář, zrovna když ho nejvíc potřebuje?
hnědý francouzský buldoček
Avšak nejdůležitější věcí je dávat lásku, hrát si, ale i učit je poslušnosti a trénovat. V případě psa je nutné, aby znal aspoň základní pravidla, protože tak chráníme nejen sousedy a kolemjdoucí, ale i zvíře samotné. Nezbytností jsou i pravidelné dlouhé procházky. Vždyť tolik nových věcí, zkušeností a impulzů se dá venku potkat. Pokud kočky pouštíme ven, sami si tyto vzruchy najdou. Pokud je chováme doma, je na nás poskytnout jim zábavu.
Veškerou péči a starostlivost nám ale psi i kočky stonásobně oplatí a náš život tak obohatí.