Vysaďte si na zahrádce vřesoviště


Zahradní vřesoviště mají nenapodobitelnou atmosféru. Mimoto nevyžadují náročnou údržbu, žádné kosení, ba ani okopávání, anebo vydatné zalévání.
kvetoucí vřes
·         Vřesy a vřesovce jsou, vynikající půdo pokryvné rostliny. Je možné je pěstovat ve víceru druzích. Díky šlechtění jsou na trhu jejich variety v nejrůznějších barvách a době květu. Jediná nevýhoda těchto zajímavých rostlin jsou jejich specifické nároky na půdu. Tyto rostliny totiž vyžadují zahrady, které mají půdu přirozeně kyselou. Ta je pro ně jako stvořená. Ale pokud není, je třeba jim tento kyselý substrát poskytnout alespoň na místě jejich růstu a od okolí je oddělit, jinak budou pouze živořit.
·         Pokud dodáme vřesům a vřesovcům vhodnou půdu, kterou vyžadují, jsou potom celkem odolné a nenáročné. Těmto zajímavým rostlinkám svědčí slunné místo.

Vyšlechtěné keříky

Vřes a vřesovec jsou keříky, které jsou si jak svým vzrůstem, tak i květem podobní. Vykvétají vyšlechtěným květem od bílé barvy až po nádherně fialovou a červenou. Je však mezi nimi určitý rozdíl, a to ten, že:
·         Vřesovce jsou obvykle ještě výrazněji barevné, než vřesy. Některé vřesovce mají dokonce i zajímavě zbarvené listy.
·         Zároveň se vřesovec od vřesu liší rovněž dobou kvetení.   Vřesovce totiž kvetou podle druhu během léta a na podzim, ale také i v zimě až do časného jara. Kdežto vřes kvete v průběhu roku a potom na podzim.
·         Vřesovce preferují vlhčí půdy, nežli vřesy.
fialový vřes

Druhy vřesovců

·         Vřesovec pleťový, který kvete od ledna až do března.
·         Vřesovec těkavý, který vykvétá tmavorůžovými hrozny od poloviny léta do poloviny podzimu.
·         Vřesovec popelavý.
·         Vřes obecný, který byl také již vyšlechtěn do stovek atraktivních odrůd v nejrůznějších barvách, od bílé přes růžovou, lososovou, až po sytou tmavorůžovou. Vykvétá od června až do prosince.
·         Vřesovec brvitý, který je však velmi choulostivý a vyžaduje ochranu proti promrznutí. Brzy na jaře potom bohatě vykvétá.