Nejdražší neznamená vždy nejlepší

Na světě žijí lidé, kteří by mohli penězi tapetovat. A na druhém konci zeměkoule umírají malé děti hlady. Někdo s penězi skutečně musí umět hospodařit a jiný si dopřává luxusní dobroty. Není však všechno zlato, co se třpytí.
čokoládové muffiny.jpg

Frozen Haute

Luxusní čokoládový dezert je považován za nejdražší na světě. Můžete si jej objednat v New Yorku, obsahuje zhruba 28 druhů kakaa a servíruje se se zlatým náramkem posetým diamanty. Za čokoládový pamlsek zaplatíte pouhých 19 tisíc amerických dolarů, tedy zhruba 418 tisíc korun . A co vám tento poklad přinese? Kakao obsahuje některé cenné minerální látky a stopové prvky. Základ samotného dezertu však tvoří plnivo, jehož podstatnou část tvoří bílý rafinovaný cukr. Obsah cukru v těle vytvoří silně kyselinotvorný metabolický proces a většina cenných látek z kakaa se použije na neutralizaci kyselého prostředí, navíc kakao obsahuje kofein, a to je jedovatý alkaloid, na jehož metabolizaci padne také část minerálních zásob. Výsledkem je takřka nulová výživová hodnota za půl milionu korun. No, nekupte to!
vlašské ořechy.jpg

A teď pro srovnání – z českých luhů a hájů

Meruňky. Pořídíte je po celý rok za 60 korun za 1 kg. Pěstitelé na jižní Moravě vám je zašlou klidně i v pozlacené krabici. Proč ale, když to zlato jsou právě ony meruňky? Máte přece doma jedno z nejzdravějších druhů ovoce, které na naší planetě roste. Působí preventivně proti některým druhům rakoviny, snižuje LDL nežádoucí cholesterol, obsahuje značné množství vitamínu C a beta-karotenu, takže váš imunitní systém a vaše oči zaplesají. V letních měsících budete dobře chráněni před sluncem, můžete se dokonce opalovat i bez krému, pokud si v létě dopřejete alespoň pětadvacet meruněk týdně. Dále obsahují hodně železa a mědi, výborně pročistí tlusté střevo, vitamín skupiny B zklidní nervovou soustavu, stejně jako vysoké množství hořčíku. Jsou vynikajícím pomocníkem při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů, eliminují překyselení organismu, napomáhají regeneraci. Obsahují cenné trávicí enzymy (pouze za syrova) a pochopitelně si na nich také pochutnáte. Není to zkrátka žádná chemická náhražka – doplněk zdraví v tabletách.
Vlašské ořechy. Řada lidí je má na zahradách, rostou dokonce leckde i volně, takže je možné si na jejich sklizeň počkat a získáte je zdarma, pouze s vynaloženým úsilím při jejich sběru. Máte ořechy tak, jak je příroda přichystala – v přirozené podobě, ve skořápce. Ta je dokáže ochránit při rozumném skladování i několik let.
mísa meruněk.jpg
A co s nimi získáte? Nejzdravější olejninu na světě. Obsahuje vyvážený poměr tuků omega-3 a omega-6, vitamínový B-komplex, dostatek vápníku a hořčíku, cenné enzymy, řadu minerálních a stopových prvků, vitamín E a mnoho dalších nepostradatelných výživných látek. Budete-li každý den po celý rok jíst alespoň 3 vlašské ořechy, máte solidní výživový základ proti alzheimerově chorobě, srdečně-cévním chorobám, mozkové mrtvici, rakovině atd.