Bez filtračního písku se v bazénu neobejdete

Kdo si pořídil bazén, záhy pochopil, že není jen zdrojem zábavy, ale vyžaduje pozornost a patřičnou péči. Bazén bychom mohli přirovnat k domácím spotřebičům nebo k automobilu, pokud se o ně nebudete starat a budete zanedbávat pravidelnou údržbu, přestanou plnit vaše očekávání, jaká jste si od nich slibovali.
Tekutina v bazénu vyžaduje chemickou úpravu chlorováním (případně některou z metod bez použití chlóru), a k odstranění mechanických nečistot je třeba filtrační zařízení. Voda za pomoci čerpadla prochází speciálními filtry naplněnými filtračním pískem.

relax

Kvalita filtrace vody primárně závisí na výkonu oběhového čerpadla a pochopitelně i na kvalitě náplně filtru. Tu dělíme podle velikosti zrn do tří základních skupin:

  • Zrnitost pískové náplně od 0,4 mm do 1,2 mm– ta je pro cirkulaci vody napříč filtrem optimální, a pouze prokazuje platnost pořekadla „zlatá střední cesta“. To ostatně platí i v životě a budete-li se tímto pravidlem alespoň občas řídit, jistě neprohloupíte.
  • Zrnitost náplně filtru menší než 0,4 mm– způsobuje únik média filtrační tryskou do útrob bazénu a zároveň tento droboučký prášek přetěžuje čerpadlo. Jemnější náplně filtrů bývají často levnější než ty s optimální zrnitostí, někteří lidé je nakupují s dobrým úmyslem ušetřit, ale naopak si přidělávají starosti.
  • Velikost zrna větší než 1,2 mm– ta se naopak projeví nedostatečně efektivním procesem filtrování vody, velkými zrny často prochází jemnější nečistoty, a to se pak musí dohánět zbytečně vysokými dávkami chemických prostředků.

písek

Voda, která prochází filtrem, uvádí do pohybu zrnka písku, ta mají abrazivní schopnost, a vzájemně se obrušují. Filtrační náplň pak po určité době ztrácí na své schopnosti efektivně pracovat. Zkrátka se časem opotřebuje a je nutné ji vyměnit. Životnost jedné náplně je zpravidla dva až tři roky.
Filtrování vody v bazénu by mělo probíhat v pravidelných cyklech, vždy jednou za 7 – 8 hodin. V sezoně filtrujte vodu každý den, jen tak, společně s bazénovou chemií, docílíte její přijatelné kvality a nebudete se koupat v páchnoucí břečce. Jednou týdně pak obsah filtru nechte propláchnout vodou ve zpětném režimu, nečistoty se tím vyplaví a odejdou do kanalizace.