Úsporné žárovky nebo kompaktní zářivky
Mnoho z uživatelů se do dnešní doby nevyzná v mnohém pojmenování natož v dalších parametrech, které jsou spojeny s nákupem a umístěním světelného zdroje. Když přišel čas a Evropská Unie zakázala prodej klasických žárovek se žhavým vláknem, tak se na trhu postupně objevovaly úsporné žárovky. Pravdou je to, že se jedná o nepřesné a nesprávné označení. Správně se nazývají kompaktní zářivky. Je to trochu matoucí, protože pod slovním výrazem si mnoho z nás představí klasicky rovnou zářivku, která byla prakticky součástí jak domácností, tak obchodů a pracovních ploch, včetně kancelářských prostorů.
Oni sice mají trochu jiný tvar, tak pěkně spirálovitý, ale v podstatě pracují na stejném principu jako lineární zdroj. V první řadě byly navrženy tak, aby plně nahradily klasickou žárovku a přinesly zároveň nějakou úsporu energie. V podstatě je můžeme vidět na trhu v různých podobách o větším nebo menším průměru. Díky tomu, že jsou náhradou, tak není třeba měnit svítidlo, do kterého se budou montovat, jen si musíme dát velký pozor při nákupu na rozměry patice. Nejčastěji se setkáme s typem E27 a E14, obě se klasicky zašroubují do žárovkových objímek.
Jak vybrat správný zdroj světla
Pokud se zaměříme na koupi kompaktní zářivky, tak především bude rozhodující to, kam chceme světlo umístit a podle toho vybrat správný světelný tok. Na kvalitních výrobcích je vždy uvedeno všechno potřebné, co je v podstatě rozhodující při koupi. Pokud jsme například byli zvyklí na 60 W klasicky vláknovou žárovku, tak bychom se měli zaměřit na 11 W označení. Tento údaj už nám vykazuje úsporu energie. Důležitá je barva a index barevného podání světla, což je také novinkou.
Starší typy dostaly nový kabátek
Všechno se zdokonaluje a ani tento výrobek není výjimkou. Prvotní typy měly v sobě tak zvaný indukční předřadník, to mělo za následek blikající světlo a také plného výkonu pak dosahovaly až po určité době čekání. Dnes je to o trochu lepší, modely jsou vybaveny elektronickým předřadníkem, to znamená, že jakmile se rozsvítí, tak neblikají a ihned od počátku vydávají více světla. Nic méně i ony se do plného výkonu dostanou až po malé chvíli. Na druhou stranu jim nevadí časté zapínání a vypínání.